دفاتر فیزیکی منتفی و دفاتر الکترونیک جایگزین شد

مژده                          مژده                                    ثبت اسناد و املاک در دفاتر فیزیکی منتفی و دفاتر الکترونیک جایگزین شد

نمایندگان مجلس، ثبت اسناد و املاک در دفاتر فیزیکی را منتفی و دفاتر الکترونیک را جایگزین دفاتر موجود کردند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کانون سردفتران و دفتریاران به نقل از خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) خانه ملت و در ادامه بررسی طرح جامع کاداستر، ماده 7 آن را پس از بحث و تبادل نظر به تصویب رساندند.

 به موجب مصوبه مجلس، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف شد دفاتر موضوع قانون ثبت اسناد و املاک و قانون دفاتر اسناد رسمی و مقررات مرتبط با آنها را به صورت الکترونیک و به نحوی که صحت و تمامیت، اعتبار و انکارناپذیری آن تأمین شده باشد، در زیرمجموعه مرکز داده‌ها، نظام جامع و سامانه‌های مرتبط، ساماندهی و ایجاد کند.

 همچنین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف شد امکان اتصال دفاتر اسناد اصلی به سامانه‌های مرتبط مذکور و بهره‌برداری از آنها را به نحوی که امکان ثبت برخط (آنلاین) اسناد و معاملات و پاسخ آنی و الکترونیک به استعلامات ثبتی ایجاد شود، فراهم کند.

 با ایجاد دفاتر الکترونیک مذکور، ثبت در دفاتر فیزیکی منتفی و دفاتر الکترونیک جایگزین دفاتر موجود است.

 طبق تبصره این ماده، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف شد در راستای الکترونیک کردن دفتر ثبت اسناد رسمی، به نحوی برنامه‌ریزی کند که دفاتر اسناد رسمی، نسخه الکترونیک پشتیبان و غیرقابل تغییر همه اسنادی را که به وسیله سردفتر از طریق سامانه الکترونیک سازمان مذکور تنظیم می‌شود، بایگانی کنند.

 همچنین دفاتر اسناد رسمی مکلف شدند از همه اسنادی که در سامانه الکترونیک سازمان تنظیم می‌شود، نسخه‌ای چاپی با امضای شخص یا اشخاص ذیربط به عنوان پشتیبان تهیه و بایگانی کنند.

 در دیگر تبصره این ماده، ادارات ثبت اسناد و املاک کشور مکلف شدند نسخه چاپ شده اسناد حدنگار صادر شده را به عنوان پشتیبان نگهداری کنند.

 وکلای ملت با 140 رأی موافق، یک رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از 201 نماینده حاضر در جلسه، ماده 7 این طرح را مصوب کردند.
 

طبق مصوبه مجلس؛ سازمان ثبت اسناد مکلف به تجهیز ادارات خود مطابق با استانداردهای فنی شد

نمایندگان مجلس، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را مکلف کردند که همه ادارات ثبت کشور را با استانداردهای فنی لازم تطبیق دهد.

 نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) خانه ملت و در ادامه بررسی جزئیات طرح جامع کاداستر کشور، ماده 6 این طرح را پس از بحث و بررسی به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف به تجهیز همه ادارات ثبت کشور به نرم‌افزارهای مورد استفاده در نظام جامع و افزایش قابلیت‌های آنها با رعایت معیارها و استانداردهای فنی لازم است.

 نمایندگان با 146 رأی موافق، یک رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از 204 نماینده حاضر در جلسه، ماده 6 این طرح را به تصویب رساندند.

 طبق مصوبه مجلس؛ سازمان ثبت اسناد مکلف به ثبت آنی اقدامات حقوقی و ثبتی شد

نمایندگان مجلس، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور را مکلف کردند همه اقدامات حقوقی و ثبتی انجام‌یافته بر املاک را به صورت الکترونیک و آنی پاسخ دهد.

نمایندگان شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) خانه ملت، و در ادامه بررسی جزئیات طرح جامع کاداستر کشور، ماده 5 این طرح را پس از بحث و بررسی به تصویب رساندند.

 به موجب مصوبه مجلس، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف شد همه اقدامات حقوقی و ثبتی انجام یافته بر املاک موضوع این قانون اعم از تغییرات، انتقالات، تعهدات، معاملات اعم از قطعی، شرطی و معاملات دیگر، تجمیع، افراز، تفکیک، اصلاحات و غیره را که به صورت رسمی انجام می‌شوند، در نظام جامع اطلاعات املاک و حدنگار (کاداستر) کشور به طور آنی ثبت کند و پس از تکمیل و بهره‌برداری از نظام جامع، همه استعلامات ثبتی را به صورت آنی و الکترونیک پاسخ دهد.

 وکلای ملت با 141 رأی موافق، یک رای مخالف و 3 رأی ممتنع از 202 نماینده حاضر در جلسه، ماده 5 این طرح را مصوب کردند.

/ 0 نظر / 12 بازدید