بیانیه پایانی هشتمین همایش جامعه مجازی دفاتر اسنادرسمی کشور

این نشست از ساعت 10 صبح روز پنج شنبه باحضور مدیرکل محترم امور اسناد سازمان و مدیرکل محترم ثبت اسناد و املاک استان خراسان رضوی و هیات همراه متشکل از آقایان رحمتی زاده مدیر کل محترم ثبت خراسان رضوی ، خدادادی معاونت محترم اداره کل ثبت خراسان رضوی ، صانعی فر ریاست محترم بازرسی اداره کل ثبت خراسان رضوی و ریاست محترم کانون سردفتران و دفتریاران مرکز و  اعضای هیات مدیره  کانون‏ها و جوامع  تهران ، خراسان رضوی ، مازندران ، یزد ، قم و آذربایجان شرقی و جمع کثیری از فعالان حوزه مجازی و تعدادی از سردفتران و دفتریاران مشهد با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود ملی جمهوری اسلامی ایران رسما با هدف :

افزایش صلاحیت ذاتی سردفتر و تاثیر آن در خدمت رسانی به آحاد جامعه با توجه به گستردگی جغرافیایی دفاتر اسناد رسمی با سخنرانی جناب دکتر غلامپور سردفتر محترم 39 مشهد .

شناخت ظرفیت های موجود دفاتر اسناد رسمی و نقش آن در تثبیت مالکیت و برقراری امنیت اقتصادی و اجتماعی در جامعه با سخنرانی جناب آقای دکتر خرمشاهی سردفتر محترم 36 کرمانشاه .

چالشهای پیش روی دفاتر اسناد رسمی با سخنرانی جناب آقای شعبانی سردفتر محترم 38 ساری .

بررسی اصلاح قانون دفاتر اسناد رسمی با رویکرد  انطباق آن بر ثبت الکترونیک و ورود به اتحادیه جهانی سردفتران با سخنرانی جناب آقای دکتر شعبانپور سردفتر محترم 56 سنندج .

شروع بکار نمود و پس از سه روز در قالب 4 جلسه فشرده بحث و تحلیل و بررسی آسیبها و مشکلات و مطالبات حقه دفاتر اسناد رسمی و تبادل نظر و ارایه راهکارهای عملی ؛ با صدور بیانیه ای بشرح ذیل ، ساعت 12 ظهر شنبه 26 اردیبهشت بکار خود پایان داد.

متن اطلاعیه بشرح ذیل است :

  1. مقرر گردید توسط ریاست محترم کانون سردفتران ودفتریاران تهران ترتیبات لازم برای ملاقات و دیدار اعضای جامعه مجازی دفاتر اسناد رسمی با مقام معظم رهبری بمناسبت سالروز تشکیل جامعه و یا 6 دی داده شود.
  2. با توجه به سخنان اخیر ریاست معظم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و عزم معظم له برای حذف دخالت مشاورین املاک در امر تنظیم مبایعه نامه و قراردادها وسپردن امور حقوقی مربوطه صرفا به دفاتر اسناد رسمی ، حاضرین بنمایندگی از کل اعضای جامعه مجازی حمایت بی قید و شرط خود را از ریاست محترم سازمان اعلام نمودند.
  3. با توجه به لزوم تعدیل تعرفه حق التحریر دفاتر طبق واقعیتهای  موجود و اعمال نرخ تورم براساس چهارسال قبل و چهارسال آینده وتعیین ودرج حق فنی و مشاوره و سایر خدمات متداول دفاتر اسناد رسمی ، مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و بنظر حاضرین، تعرفه تهیه شده کانون سردفتران تهران که پس از لحاظ بعضی از پیشنهادها به سازمان ارسال شده ، جوابگوی نیازهای دفاتر اسنادرسمی و انتظارات و تامین کننده حقوق حقه همکاران سراسر کشور نمی باشد و از رییس معظم سازمان ثبت اسناد کشور مصرانه تقاضای تعدیل عادلانه و منطبق با نرخ تورم و هزینه های سنگین دفاتر و واقعی شدن ثمن معاملات  می گردد.
  4. لزوم ساماندهی گروههای اجتماعی در فضای مجازی مطرح و شیوه نامه نحوه تشکیل گروههای تخصصی و انتشار نتایج ان در وبلاگ یا وبلاگهایی که برای این امر ایجاد میشود پس از اصلاحاتی مورد تایید قرار گرفت.
  5. موضوع بیمه و ارایه خدمات درمانی و رفاهی خانواده بزرگ دفاتر اسناد رسمی مطرح و ضمن انتقاد حاضرین به عدم رفع مشکلات بیمه ، اعضای جامعه مجازی از کانون محترم سردفتران درخواست مینماید هرچه سریعتر نسبت به رفع مشکلات و ارایه خدمات به کل جامعه سردفتری بنحو یکسان و مطلوب اقدام نماید.
  6. لزوم بررسی و افزایش صلاحیت دفاتر اسناد رسمی و توسعه محدوده ارایه خدمات دفاتر به مردم مانند امور حسبی و شبه قضایی و بخشی از خدمات ثبتی مورد تایید و تاکید قرار گرفت و مقرر گردید همکاران نظرات کارشناسی خود را به کمیته دایمی ارسال تا از این طریق به مراجع ذیصلاح ارسال شود.
  7. با توجه به اهمیت و نقش قوانین و مقررات و لزوم فعال تر شدن جامعه سردفتری در راستای مشارکت در نهاد قانونگذاری مقرر شد اعضا جامعه مجازی در هرمورد با نمایندگان مجلس در محل خود رایزنی و با کمیته های پارلمانی کانونهای استانی هماهنگ نمایند در این راستا جامعه مجازی از کانونهای استانی و جوامع درخواست مینماید برای تسهیل در دسترسی به هدف مذکور ، همانند کانون مازندران نسبت به تشکیل و فعال نمودن کمیته پارلمانی اقدام نمایند. مقرر گردید جامعه مجازی با رویکرد اهمیت ورود حقوقدانان و متخصصین به نهاد قانونگذاری در جهت توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی فعالیت نمایند.
  8. با توجه به تصمیمات نشست هفتم ، شیوه نامه های تشکیل کمیته دایمی نشستها و کمیته مالی مربوطه تهیه شده توسط آقای امینی قرایت و مورد تایید و تصویب قرار گرفت.
  9. حاضرین با تاکید مجدد بر اجرای دقیق منشور اخلاقی جامعه مجازی التزام خود را به رعایت امانت و اخلاق در فعالیتهای خود در این فضا اعلام و بی اخلاقی بعضی از اشخاص در کامنت‏گذاری در وبلاگها را محکوم نمودند.
  10. نشست بعدی که پیشنهاد برای کاظمین ، خوی ، سنندج ، اردکان ، سمنان ، یزد و کیش مطرح و به رأی گذاشته شد ، در نتیجه استان سمنان برای نشست بعدی تعیین گردید.

نشست هشتم جامعه مجازی با امید به دست یابی به اهداف خود و تشکیل همایش بعدی در ساعت 12 ظهر روز شنبه 26 اردیبهشت به کار خود پایان داد.

منبع:وبلاگ همایش هشتم وبلاگ نویسان دفاتر اسناد رسمی

/ 0 نظر / 49 بازدید