قانون پیش فروش ساختمان در100 صفحه تهیه وتاپایان ماه رمضان به دستگاههاابلاغ میشود

معاون اجتماعی دادگستری استان مرکزی:
قانون پیش فروش ساختمان به زودی در استان مرکزی اجرایی می شود
اراک - ایرنا - معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی گفت: قانون پیش فروش ساختمان که در یکصد صفحه تهیه و به مدت شش ماه در استان به صورت آزمایشی اجرا شده تاقبل از پایان ماه مبارک رمضان به تمام دستگاه های اجرایی استان ابلاغ می شود.
ابوالفضل مجدد روز شنبه به مناسبت گرامیداشت هفته قوه قضائیه در جمع خبرنگاران افزود: این قانون سه سال پیش توسط قوه قضاییه به سراسر کشور ابلاغ شد ولی تاکنون عملیاتی نشده بود، از همین رو استان مرکزی برای نخستین بار سند اجرایی آن را تهیه و آماده اجرا کرده است.
وی اظهارکرد: این قانون شرایط را برای خریداران نظام مند می کند و بر مبنای آن کسی نمی تواند دو بار ملک خود را به طور همزمان بفروشد و به هنگام خرید و فروش برای نخستین بار درکشور سند رسمی موقت صادر شده و پس از تکمیل ساختمان و تحویل به خریدار ، سند رسمی قطعی صادر می شود.
مجدد بیان کرد: با اجرای این قانون، تنظیم هر نوع سند عادی (قولنامه) راجع به پیش فروش ساختمان جرم تلقی شده و مشمول مجازات حبس می شود و هرگونه اختلافات احتمالی میان فروشنده و خریدار توسط سیستم داوری حل و فصل می شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی ادامه داد: بحث داوری از مهمترین کارهای انجام شده در حوزه پیشگیری استان مرکزی در سال جاری است که برای نخستین بار در سطح کشور به صورت آزمایشی در اراک به اجرا درآمد.
مجدد توضیح داد: با طراحی و اجرای موفق این مبحث علمی و حقوقی و ارسال نتایج حاصله برای کل کشور توانستیم داوری را از حالت موردی به صورت سازمانی و حرفه ای تبدیل کنیم.
وی گفت: در بحث داوری هم اکنون 180 موسسه در استان مرکزی ثبت شده و با تاسیس دفاتر 80 موسسه برای حداقل 240 نفر از حقوقدانان و دانش آموختگان رشته های حقوق از مراکز آموزش عالی اشتغال آبرومند و با عزت ایجاد شده است.
وی افزود: تا یک ماه آتی کلیه قواعد و آیین نامه های مبحث داوری شامل 200 ماده و تبصره تدوین و چاپ شده و برای ایجاد وحدت رویه موسسات داوری در اختیار آنها قرار می گیرد.
به گفته مجدد، طرح های قضات مشاور در حوزه طلاق و خانواده ، مبارزه با خریدار اموال مسروقه ، برنامه معدن ، سیستماتیک شدن کارگزاری مزایده ، اجرای آیین نامه حمایت پس از خروج زندانیان و مراکز TC ، تدوین تحلیلی سیمای جرایم استان مرکزی، تالیف دانشنامه 10 جلدی که دو جلد آن چاپ شده، دو جلد آماده چاپ و جلد پنجم در حال تالیف است و راه اندازی مطلوب سایت 'کیمیای داوری' از برنامه های اولویت دار امسال و در دست اقدام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی است.
/ 0 نظر / 53 بازدید