پاسخ رئیس کانون به سوالات :پیوستن به اتحادیه جهانی سردفتران و تقسیم اسناد

جلسه پرسش و پاسخ در محل کانون خراسان
درابتدای این جلسه اورعی ریاست کانون خراسان از تلاش کانون مرکز خصوصاَ آقای دشتی اردکانی در جهت افزایش تعرفه تحریر تشکر و دو سوال مطرح نمود

1- اعتراض همکاران دفتریار از موضوعات پیش آمده و پیوستن به اتحادیه جهانی سردفتران

2- موضوع تقسیم اسناد
 
در ادامه ریاست کانون مرکز به سوالات اورعی و سایر همکاران با ذکر حدیثی از رسول اکرم چنین پاسخ گفت: رسول خدا فرمود هر کس بمیرد و میراثش دفتر و دوات باشد بهشت بر او واجب است .
انشاءالله همه همکاران سردفتر و دفتریار مشمول این حدیث باشیم اینجانب از تلاش هیئت مدیره کانون خراسان در جهت خرید محل کانون و باز سازی آن تشکر نمود.این مکان مناسب کانون خراسان نیست و امیدوارم کانون خراسان مکانی در شأن مشهد مقدس خریداری نماید .
 
در خصوص افزایش تعرفه ها شخصاَ از جناب آقای لاریجانی،ریاست محترم قضائیه و مشاور ارشدشان آقای دکتر بیگی و ریاست محترم سازمان آقای تویسرکانی و معاونین ایشان خصوصاَ آقای انجم شعاع تشکر نموده چراکه این حرکت یک اقدام و تلاش مستمر جمعی بود و در این خصوص باید متذکر گردم میزان افزایش تعرفه ها با در نظر گرفتن جمیع موارد و تمامی فاکتورها انجام گردیده و نگاه ما در ابتدا می بایست در نظر گرفتن حل مشکلات مردم باشد نه صرف افزایش تعرفه چرا که اگر وضعیت فعلی جامعه و مشکلات مردم را در کارمان لحاظ ننماییم در دراز مدت بستر سند گریزی را که مخالف منافع جامعه سر دفتری است، به دست خودمان فراهم نموده ایم.
 
در خصوص مسائل مطروحه در فضای مجازی نسبت به دفتر یاران عزیز، معتقدم تعدادی که از انگشان یک دست فراتر نیستند با نیاتی نا صحیح شأن سردفتری و دفتریاری را پایین می آورند .
 
چه کسی گفته دفتریار حذف شود؟ ،چه کسی گفته حقوق دفتریاران پایمال و درآمدشان کاسته شود؟ مگر عضو اتحادیه جهانی سردفتران شدن با نظر شخص بنده است؟ این کار برابر مصالح نظام و مملکت ، مصلحت اندیشی واجرایی خواهد شد . من این اطمینان را به همکاران دفتریار می دهم اگر عضو شویم قطعاَ و بدون شک دفتریاران امتیازات بالاتری در حد سردفتر خواهند گرفت تا بجای سردفتر سند را امضاء و مسئولیت آن بر عهده گیرند ما قطعاَ به دنبال ارتقاء شأن و جایگاه دفتریاران هستیم ما اهل قانون و منطق و حقوق هستیم نه حرکاتی چون اعتصاب و آشوب و بلوا ، آنان که دنبال چنین مسائلی هستند خود می بایست پاسخگوی اقدامات ناصوابشان باشند لذا تقاضا دارم با چنین سخنان بی پایه و اساسی فضای مجازی را آلوده نکنیم و با شعور جمعی بدنبال وحدت و همدلی باشیم.
 
موضوع تقسیم اسناد دولتی و بانکهای خصوصی نیز با تلاشی بدون وقفه در هیئت دولت در حال پیگیری است و با اخذ مصوبه هیئت دولت که زمان آن شاید چند هفته ویا چند ماه دیگر باشد این مهم به سرانجام خواهد رسید که در این خصوص از وزیر دادگستری آقای پور محمدی که در همه موارد و مراحل یار و یاور و حامی ما بودند تشکر ویژه نمایم وتا آن زمان کانونهای استانی خود می توانند با در نظر گرفتن قوانین و بخشنامه ها و مصالح استان و شهر خود نسبت به انجام تقسیم اسناد شهر خود اقدام نمایند.
 
در خصوص پیش فروش ساختمان عده ای مغرض هزینه می کنند تا انجام نشود ولی توقع اینجانب از کانون ها و جوامع سراسر کشور (هر چند تعهد و وظیفه ای ندارند) آن است که همچون شیراز و تبریز با کمک مدیر کل مسکن و شهرسازی و ثبت و دادگستری و شهرداری صدور شناسنامه فنی ساختمان را اجرایی نمایند تا این اتفاق خوب و تنظیم اسناد پیش فروش در محاضر انجام شود و کاری کنیم تا مردم رغبتی برتنظیم سند عادی نداشته باشند.
 
چرا می بایست دارایی سند رسمی را نپذیرفته و به دنبال کد رهگیری باشد ، دولت می بایست سازمان امور مالیاتی را ملزم به رعایت قانون و پذیرش سند رسمی نماید. در همن جا از کانونها و جوامع تقاضا می نمایم تا با تشکیل کار گروه هایی تکلیف کد رهگیری را یکسره نمایند چرا برای روشن شدن اذهان جامعه بر جایگاه اسناد رسمی تلاش نمی کنیم اگر ما بعنوان متولیان سند رسمی این مهم را پیگیری و به سرانجام نرسانیم چه کسی برای ما دلسوزی خواهد کرد تا زمانی که تک تک ما سردفتران و دفتریاران و کانون ها و جوامع متفق و متحد در تبیین جایگاه سند رسمی حرکتی انجام ندهد جایگاه سردفتری خودش را پیدا نخواهد کرد. توقع می رود کانون خراسان با حضور شخصی همچون آقای مظفری در دادگستری مشهد از ایشان کمک گرفته وبا مساعدت و یاری جناب مظفری بر تبیین جایگاه سند رسمی دارد ، به این مهم بپردازد.
 
در خصوص موضوع بسیار مهم حذف دفاتر تلاش بی وقفه سازمان و کانون بر تسریع در اجرایی شدن آن می باشد کما اینکه بهترین سیستم های پد اثر انگشت بررسی و انتخاب شده است وهنوز دفاتر و استان های پایلوت شده به مرز مطلوب رفع نواقص نرسیده اند ولی امید است که انشاءالله در ماههای آتی ، حداکثر تا پایان سال جاری اجرایی گردد ضمناَاز خراسانی ها خصوصاَ مشهدی ها توقع می رود در خصوص نمایندگان سازمانهایی همچون اوقاف و آستان قدس و... از حضور آنها در لحظه امضاء سند استقبال نمایند چرا که سیاست حذف دفاتر الزام به حضور اصحاب سند در دفترخانه است و استفاده از پد اثر انگشت سیاستی بر مبنای الزام به حضور متعاملین در یک لحظه و در یک مکان می باشد که تا اثر انگشت کشیده نشود سندی تولید نگردد.

منبع:سایت کانون سردفتران و دفتریاران  خراسان

/ 0 نظر / 48 بازدید