آموزش باز کردن سریع فایل های پی دی اف حاوی گواهی الکترونیک و رفع ارور ناشناخته بودن اعتبار گواهی

همانطور که می دانید فایل های pdf تولید شده توسط سامانه ثبت آنی حاوی گواهی امضا الکترونیک است. و برنامه های pdf reader  مانند adobe reader  و foxitreader قابلیت باز کردن فایل های pdf  را دارا هستند و در نرم افزار adober reader  گزینه های چک کردن اعتبار گواهی و اینکه ایا گواهی موجود در لیست گواهی های ابطال شده قرار دارد یا نه به طور پیش فرض فعال است.
 که همین عامل باعث دیر باز شدن فایل های
pdf  حاوی  گواهی امضا الکترونیک می شود . ولی این قابلیت چک کردن موارد فوق در نرم افزار foxit reader  به طور پیش فرض غیرفعال است. بنا براین این نرم افزار اینگونه فایل های را سریعتر باز می نماید.

همکارانی که از نرم افزار adober reader  استفاده می کنند می توانند با انجام تنظیماتی این قابلیت را غیر فعال نموده و فایل های خود را سریعتر باز نمایند.

از طرفی هنگام باز کردن فایل حاوی گواهی الکترونیک با پیام زیر در بالای سند روبرو می شوید

The validity of document certification is UNKNOWN.the author could not be verified

برای رفع موارد بالا می توانید تنظیمات زیر را انجام دهید

اگر از ورژن 9 نرم افزار adobe reader  استفاده می کنید

ابتدا فایل pdf  خود را باز کرده یا روی یک فایل pdf  حاوی گواهی الکترونیک کلی نموده تا باز شود سپس به منوی EDIT  رفته و روی آخرین گزینه  Preferences کلیک نمایید و در کادر باز شده روی گزینه Security  کلک نمایید و در سمت راست روی گزینه Advanced preferences  کلیک نمایید. حال در کادر جدید در تب Verification   تیک گزینه require certificate revocation checking tosucceed whenever possible during signature verification  را بردارید.

و در تب Windows integratioin  تیک گزینه validating certified documents  را بزنید و سپس روی ok  کلیک نمایید تا تغییرات ذخیره گردد.

اگر ورژن 11 adobe reader استفاده می کنید بایستی تنظیمات زیر را انجام دهید.

ابتدا فایل pdf  خود را باز کرده یا روی یک فایل pdf  حاوی گواهی الکترونیک کلی نموده تا باز شود سپس به منوی EDIT  رفته و روی آخرین گزینه  Preferences کلیک نمایید. و در کادر سمت چپ روی گزینه Signatures  کلیک نمایید حال در سمت راست روی گزینه more  کارد Verification کلیک نمایید.

در کادر باز شده در در تب Verification behavior  تیک گزینه آخر Ignoredocument validation information   را بزنید و همچنین در تب آخر یعنی تب Windows integration  تیک گزینه Validating certified documents را بزنید و سپس روی ok  کلیک نمایید تا تغییرات ذخیره گردد.

 حال اگر فایل pdf حاوی گواهی الکترونیک را باز کنید مشاهده می کنید که فایل سریعتر باز شده و پیام

The validity of document certification is UNKNOWN.the author could not be verified

را مشاهده نمی کنید و در عوض پیام

Certificate issued by SubCA . مهر الکترونیکی سازمان ثبت اسناد و املاک ، قوه قضائیه.  Certified by

نرم افزار  Foxit reader نرم افزاری قدرتمند و سریع می باشد اما برخی از ورژن های آن مواردی همچون قرار گرفتن شماره صفحات ذیل سند در زیر کادر سند و نصف شدن کادر حاوی اسامی متعاملین در پرینت سند باعث مشکلاتی شده است. در هر صورت انتخاب نرم افزار مناسب و انجام تنظیمات آن می تواند سرعت کار شما را به نحو قابل توجهی افزایش دهد.

نویسنده: مهدی لندرانی –دفتراسناد رسمي4 سبزوار

/ 0 نظر / 18 بازدید